Mali tim pripadnika Gardijske mehanizirane brigade HKoV-a postigao je u Italiji, na obučno-natjecateljskoj aktivnosti Američke kopnene vojske dosad nezabilježen uspjeh – stopostotni učinak
O američkoj vojnoj obuci za Značku eksperta pješaštva (Expert Infantry Badge) Hrvatski vojnik prvi je put pisao 2016. godine. Dvojica pripadnika OSRH tad su uspješno završila cijenjenu i zahtjevnu aktivnost koju organiziraju postrojbe Američke kopnene vojske, a u principu je riječ o kombinaciji pješačke vojničke obuke i natjecanja. Otad su nam u više navrata s takvih aktivnosti stizale dobre vijesti o uspjesima naših vojnika. Međutim, ovog listopada i studenog u talijanskom gradu Vicenzi, preciznije u tamošnjoj bazi Caserma Del Din, hrvatska letvica dodatno je podignuta. Hrvatska kopnena vojska onamo je poslala pojedince iz dviju bojni Gardijske mehanizirane brigade – Tigrova i Gromova. I oni su opravdali očekivanja, pa čak i više od toga. Pokazali su se pravim timom, koji je dostojno predstavio našu vojsku te stopostotnim učinkom impresionirao organizatore iz 173. padobranske brigade (173rd IBCT Airborne) Američke kopnene vojske, ali i kolege iz drugih savezničkih zemalja: Italije, Nizozemske, Slovenije i Španjolske. Službeni naziv višednevne aktivnosti bio je Expert Infantry, Soldier, Field Medic Badge (E3B), što znači da su se prestižne značke zasluživale u tri konkurencije, odnosno kategorije: pješaštvo (Expert Infantryman Badge), posebne vojničke specijalnosti (Expert Soldier Badge) te terenski sanitet (Expert Field Medic Badge). Značka za pješaštvo ima najdulju tradiciju. Njezina dodjela ustanovljena je 1944., za sanitet 1965., a za posebne specijalnosti 2019. godine.
Što brže i što bolje
Informacije i dojmove s aktivnosti prenijeli su nam instruktori hrvatskog tima: desetnik Ivan Koščević i desetnik Fran Šnidarić, obojica pripadnici Gromova. Predvodili su petorku polaznika koju su činili desetnik Antonio Katalinić (Gromovi), skupnik Stjepan Štivić (Tigrovi), skupnik Jan Leon Omerović (Tigrovi), skupnik Franjo Žnidarić (Gromovi) i razvodnik Goran Šimunović (Tigrovi).
Događaj u Italiji opisali su kao natjecanje koje ispituje vojnika kroz više programskih područja, tijekom kojih mora u što kraćem roku izvršiti niz zadaća. No, i širi je kontekst pravi vojnički. “Uvjete života i rada tijekom natjecanja slobodno možemo nazvati spartanskim, odnosno terenskim”, ističu. Sve je počelo u zadnjoj trećini listopada, i to pripremnim razdobljem. Ukupno je u sve tri konkurencije bilo oko tisuću polaznika, s tim da su bili smješteni u šatorima kapaciteta od 70 do 100 ljudi. “Od njih se zahtijeva iznimno brza prilagodba na međunarodno okruženje i striktna pravila života i rada. Tijekom radnog dana i noći kandidati su izloženi stalnom stresu i fizičkim naporima te nisu u mogućnosti održavati pravilan balans prehrane i odmora, što je dodatan izazov”, navode hrvatski vojnici. Kriteriji su cijelo vrijeme rigorozni: tijekom provjere, koja je bila zahtjevnija kako je aktivnost odmicala, postoji nulta tolerancija na pogreške. Naime, svaka pogreška po programskim područjima koja je eliminirajući čimbenik isključuje vas iz natjecanja. U takvim je uvjetima uobičajena prolaznost oko 40 posto. Amerikanci su objavili da je ciklus u Vicenzi uspješno prošlo oko 450 vojnika, od njih tisuću, što je vrlo blizu tog postotka. No, ta statistika nije vrijedila za hrvatske vojnike: obuku su uspješno prošla sva petorica! I ne samo to – dvojica su zaslužila tzv. True Blue nominaciju, što znači da su sve radne točke odradili bez pogreške!
Umor i psihički pritisak
Što stoji iza takvog uspjeha, pet plavih značaka za petoricu vojnika? Instruktorski dvojac objašnjava nam da sve izgleda jednostavno. Govore da obuka eksperta pješaštva zapravo testira preciznu izvedbu radnji, točnost u procedurama i brzinu izvedbe zadaće. “Sudjelovanje na takvoj zadaći nije nam ništa novo u kontekstu zadaća koje provodimo u Gardijskoj mehaniziranoj brigadi. U Italiji smo dokazali spremnost koja je, najkraće rečeno, rezultat našeg svakodnevnog rada u postrojbi”, govore nam dočasnici. Svoj udio ima i proces priprema, koji su instruktori i tim OSRH proveli ciljano za tu zadaću: “Tu ponajprije mislimo na rukovanje naoružanjem koje se ne nalazi u sastavu naše postrojbe, pa ni Hrvatske vojske. Ostale zadaće samo smo fino polirali u izvedbi, jer su dio našeg obučnog procesa u Brigadi.” Pobliže objašnjavajući program natjecanja, naši gardisti naveli su da on načelno obuhvaća pravilan rad i poznavanje različitog naoružanja, otklanjanje zastoja, njegovo rastavljanje te sastavljanje. Tu su i precizno te detaljno zbrinjavanje unesrećenih osoba kroz procedure prve pomoći. Na kraju, obuka i testiranje obuhvaćaju i zahtjevne zadaće iz pješačke taktike malih postrojbi, ophodnje, korištenje radiouređaja i procedura komunikacije, te niz drugih zadaća koje se provode tijekom ophodnji.
Unatoč pripremljenosti i obučenosti, i hrvatski vojnici su kao i njihovi kolege bili izloženi različitim vremenskim uvjetima koji su vladali na poligonu. Nisu mogli izbjeći ni akumulirani umor te nedostatak sna, koji u takvim uvjetima moraju utjecati na svakog vojnika te stvarati psihički pritisak zbog kojeg je jako teško zadržati koncentraciju. “Zbog svega toga prolaznost je 40 posto, i ona je jako niska. To dodatno govori kakav je izniman uspjeh postigla ekipa GMBR-a”, kategorični su instruktori. Da bi se dodatno shvatilo kako su se predstavili hrvatski vojnici, dovoljno je reći da je stopostotna prolaznost petorice natjecatelja kombinirana s dvjema True Blue nominacijama prvi takav rezultat koji je u povijesti natjecanja, dakle u 80 godina, uspjela ostvariti jedna ekipa iz neke od zemalja sudionica.
Naša snaga
“Naš rezultat uspjeh je sam po sebi, ali isto tako govori o tome koliko je kvalitetan rad i obuka u našoj postrojbi. Ne smijemo ne spomenuti i potporu GMBR-a, koju smo imali tijekom priprema i odlaska na natjecanje. Bez toga bilo bi jako izazovno ostvariti takve rezultate”, dodaju dvojica dočasnika. U zaključku, osvrćući se na rezultate koje su postigli, naši pripadnici istaknuli su da iza njih ne stoji samo obučenost i uvježbanost nego i drugi čimbenici, koji se mogu svesti pod zajednički nazivnik – motivacija: “Dokazali smo stranim natjecateljima i našim partnerima kako naša snaga ne dolazi iz brojnosti, već iz ustrajnosti, inata, profesionalnosti i ljubavi prema svetom grbu koji nosimo na čast i ponos onima koji su nam to ostavili u zavjet. Ono što su naši partneri mogli vidjeti posvećenost je zajedničkom cilju, svojem timu. Vidjeli su hrvatskog vojnika koji je moralan i častan, vojnika koji je spreman stati bok uz bok sa svojim partnerima i saveznicima, te ravnopravno s njima sudjelovati u osiguravanju mira i stabilnosti gdje god to bude trebalo.”
Riječ polaznika obuke
desetnik Antonio Katalinić (Gromovi)
Kao pripadniku Gromova, bila mi je čast predstavljati našu zemlju, OSRH te Gardijsku mehaniziranu brigadu. Naš rezultat pokazao je kako itekako možemo stajati rame uz rame s koalicijskim partnerima. Ravnopravni smo s njima, a u nekim slučajevima i bolji, što naš rezultat govori sam za sebe.
skupnik Stjepan Štivić (Tigrovi)
Bila mi je iznimna čast dobiti priliku za rad s elitnim postrojbama iz drugih zemalja. Stekao sam nova znanja, vještine, te nova poznanstva u međunarodnom okruženju. Nakon svega, sad kao nositelj Značke eksperta pješaštva, savjetovao bih svim budućim polaznicima da se prijave i odvaže na zahtjevnu i izazovnu obuku te osvoje svoju značku uz još bolje rezultate od naših.
skupnik Jan Leon Omerović (Tigrovi)
Htio bih prije svega zahvaliti instruktorima desetnicima Franu Šnidariću i Ivanu Koščeviću na iznimnoj požrtvovnosti, predanosti, profesionalnosti prilikom priprema i uvježbavanja nas polaznika. Obuka je bila puna neočekivanih izazova te su moje sposobnosti testirane na najvišoj razini.
skupnik Franjo Žnidarić (Gromovi)
Ponosan sam što sam dobio priliku predstavljati OSRH, HKoV i GMBR na ovom prestižnom natjecanju. Na međunarodnoj obuci, gdje smo bili među kolegama iz NATO saveza, pokazali smo još jednom da pripadamo u sam vrh. Zahvalan sam instruktorskom timu i ostaloj četvorici kolega, svi smo jedni drugima bili neprestana potpora.
razvodnik Goran Šimunović(Tigrovi)
Osjećam se sretno i zadovoljno. Obuka koju sam prošao uz potporu nadređenih i pripadnika našeg tima donijela mi je dodatna znanja iz područja oružja, prve pomoći i taktičkih radnji, koja će zasigurno pomoći i dodatno usavršiti moj rad u postrojbi.
Obuka za Značku eksperta pješaštva obuhvaća sljedeća područja, s tim da svako od njih podrazumijeva više različitih zadaća koje se moraju uspješno provesti:
- – orijentacija na zemljištu tijekom dana i noći
- – motoričke pripreme u borbenoj opremi s balističkim pločama
- – traka prve pomoći (Medical Lane)
- – patrolna traka (Patrol Lane)
- – traka s naoružanjem (Weapon’s Lane).
Popis oružja na traci s naoružanjem:
- – automatska jurišna puška: M4A1/ M4 Carbine
- – bacač granata: M320
- – pištolj: Sig Sauer M17 9 mm
- – sačmarica: M500
- – strojnica: M249 5,56 mm
- – strojnica: M240 7,62 mm
- – teška strojnica: Browning M2 50.CAL
- – automatski bacač granata: MK19
- – ručne bombe: M67, MK3A2, M84, M18, AN-M14 TH3, M18, ABC-M7A2
- – protupješačka mina: Claymore
- – protuoklopni sustav: Javelin, Carl Gustav M3.
Čestitamo u ime URV 2.GBR GROMOVI