33. obljetnica sudjelovanja pripadnika 2.gbr. „Gromovi“ na karlovačko-dugoreškom bojištu i akcije „obrane grada Karlovca na Turanjskom mostu“

Dana  5. listopada 2024.g, Udruga ratnih veterana 2. gbr. „Gromovi“ Podružnica Karlovačke županije, obilježila je 33. obljetnicu sudjelovanja 3. pješačke bojne „Banska legija“ na karlovačko dugoreškom bojištu i akcije „obrane grada Karlovca na Turanjskom mostu“. Obilježavanje je započelo kratkim mimohodom od Muzeja Domovinskog rata na Turnju do Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Dolaskom kod spomenika, najprije je intonirana Hrvatska himna te je minutom tišine za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje odana počast svima koji više nisu među nama. Nakon čega je unuka poginulog hrvatskog branitelja M. Dorme, maloljetna Ema Duvnjak pročitala prigodnu pjesmu. Potom se pristupilo polaganju vijenaca i paljenju svijeća ispred spomen obilježja hrvatskim braniteljima;

• najprije su vijenac položili i zapalili lampione obitelji poginulih i preminulih pripadnika Gromova te Udruga obitelji poginulih branitelja Karlovačke županije predvođena g. M. Pavičić, zajedno s izaslanstvom URV 2. Gromovi i udruge „Crne mambe“ te braniteljskim udruga iz domovinskog rata;  satnija „Rebelsi“, UDVDR Ozalj, HVIDRA Karlovac, UHBDR Slunj, VOMP Karlovac, Udruga 129. brig. HV Karlovac, Muzej dom. rata Turanj, Udruga 1. gbr. „Tigrovi“, Časnički zbor grada Duga Rese, 137. brig. HV Duga Resa i HVIDRA Gorski Kotar
  • Nakon njih su vijenac položili i upalili lampione izaslanik ministra obrane i ministra HB, g. Željko Purgar i g. Andrija Potnar,
  • potom su lampione zapalili i položili redom;
  • zapovjednik Mehanizirane bojne brigadir Mirko. Stošić,
  • izaslanik ZHKoV-e, pukovnik Nenad. Stražanac,
  • zapovjednici bojne „Gromovi“ i Tigrovi“
  • izaslanik zapovjednika PP Karlovac, g. Vladimir Gujinović
  • izaslanica županice Karlovačke županije, g. Karmen Martišković
  • izaslanik gradonačelnika grada Karlovca, predsjednik gradskog vijeća g. Marin Svetić,
  • izaslanik gradonačelnice grada Slunja, g, Tomo Magdić
  • izaslanik gradonačelnika grada Duga Rese, g. Juraj Frketić

Nakon polaganja vijenaca i paljenja lampiona, član Karlovačke Podružnice Gromova, g. Ivan Martišković, ispred spomenika, poveo je kratku molitvu za sve poginule, preminule i nestale hrvatske branitelje.

Nakon molitve svi prisutni uputili su se u crkvu „Presvetog Srca Isusovog“ u Karlovcu, gdje je velečasni Ferdinand Vražić u koncelebraciji s velečasnim Kristijanom Gatarićem, predvodio misno slavlje za sve poginule, preminule i nestale hrvatske branitelje.

Po završetku misnog slavlja, u Domu HV „Zrinski“ u Karlovcu, održan je svečani dio za sve prisutne. Najprije su unijete zastave Republike Hrvatske, 2. gbr. Gromovi, grada Karlovca i karlovačke županije uz taktove koračnice. Nakon toga je intonirana Hrvatska himna te minutom tišine odana počast svima koji više nisu sa nama.

Nakon toga su se svi prisutni uz slajdove sa slikama u  tišini prisjetili svih poginulih i nestalih pripadnika 3. pješačke bojne i ostalih pripadnika Gromova sa područja Karlovačke, Primorsko goranske i Ličko senjske županije.

Unuke poginulog „groma“  M. Dorme, maloljetne Ema i Tija Duvnjak odrecitirale su nekoliko prigodnih pjesama.

Nazočnima su se kratkim govorima obratili; predsjednik Karlovačke podružnice, g. Milan Valentić, predsjednik URV 2. gbr. Gromovi, g. Nenad Bužanić, predsjednica Udruge roditelja poginulih branitelja KŽ, g. Marija Pavičić i g. Marin Svetić u ime gradonačelnika grada Karlovca.

Povjesnicu 3. bojne na karlovačko dugoreškom bojištu, pročitala je sestra poginulog „groma“ Z. Planinca, g. Verica Fudurić.

Cjelodnevni program obilježavanja je vodila kćer poginulog „groma“ M. Dorme, g. Dijana Duvnjak, dok su članovi Karlovačke građanske garde grada Karlovca i pripadnici bojne Gromovi nosili zastave i vijence.

Po završetku svečanog dijela za sve prisutne je priređen skromni domjenak.

tajnik Dražen Marčić